Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Следете не
ГОРЕ

Истанбул 07.12

Истанбул 07.12

 
(0 Оцени)

Истанбул

 

                                                                                                                                                Автобус 4 дена/ 2 ноќевања

 

1 ден  07.12                        СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок  на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 15:30 и пoаѓање за Истанбул во 16:00 часот. Се патува преку Р. Грција – граничен премин Евзони со попатни паузи. Ноќно возење.

 

2 ден  08.12                       ИСТАНБУЛ НА ДЛАНКА – КРСТАРЕЊЕ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Сулејманија, Фатих џамија…Посета на плоштадот Таксим. Потоа, предлагаме возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Сместување во хотел… Факултативно, во попладневните часови предлагаме посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор… Европа – Азија). Слободно време да се ужива во ова прекрасно место за да се испие кафе и да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

 

3 ден 09.12             ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ    СУЛТАН АХМЕТ ПЛОШТАД-ТОПКАПИ ПАЛАТА-КАПАЛИ ЧАРШИЈА

Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Продолжуваме со пешачка тура во Срцето на Истанбул –  Султан Ахмет плоштад, каде што ќе може да се слушне приказната за  Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул – Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија – изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители… Факултативно, прошетка по просториите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните…Посета на Yerebatan Sarnici(потонатата палата). Продолжуваме кон Капали Чаршија- затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини…  Ноќевање.

 

4 ден 10.12                       ПЈЕР ЛОТИ-БАЛАТ-ФОРУМ

Појадок. Посета на Пјер Лоти, ридот со поглед на Златниот рог во Ејуп. Ридот на Пјер Лоти нуди спектакуларен панорамски поглед на седумте ридови во Истанбул, можност да се вкуси најубавото турско кафе и најубавото Ѓомлезе во градот. Тука ќе ја слушнете и приказната за забранетата љубов на Пјер Лоти и Азизе. Прекрасен излет покрај брегот на Златниот рог, се посетува стариот историски кварт на Истанбул, познат под името Балат, со тесни улички, стари и колоритни куќи – место каде што се снимаат бројни турски серии… Посета на Вселенската Патријаршија, една од четиринаесетте автокефални православни цркви со седиште во Истанбул. Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум, Ikea, Decatlon, Koctas… Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Р.Грција со попатни  паузи. Пристигнување наредниот ден во утрински часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 119e (7380 мкд)      

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 139е (8620 мкд)              

 

 

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација

<p “=””>Смествање во хотел со 3*** во Истанбул, на база 2 ноќевања со појадок

 • Пешачка тура низ стариот историски дел на Истанбул со лиценциран водич: Хиподромот, Сината Џамија, Аја Софија, Капали чаршија…
 • Посета на Вселенска Патријаршија
 • Посета на Таксим
 • Посета на трговски центар Форум
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Панорамски разглед на Истанбул со локален водич 10 евра
 • Крстарење со брод по Босфор 20 евра
 • Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 20 евра
 • Посета на Топ Капи Палата ( водич, влезница)
 • Посета на Долма Бахче Сарај  ( водич, влезница)
 • Посета на Национален ресторан / ресторан на брод / rooftop на Таксим
 • Yerebatan Sarnici 20 евра
 • Пјер Лоти и Златен Рог (влезница, водич) 10 евра
 • Доплата за 1/1 соба 2900мкд
 • Патничко – здравствено осигурување
 • Доплата за избор на седиште во автобус 620мкд

 

 

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од датумот на завршувањето на патувањето

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.

Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!

Локација

0.0
Рејтинг 0
Комфорт 0
Појадок 0
Услуга 0
Хотел 0

Оставете коментар

You don't have permission to register