Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Следете не
ГОРЕ

Kalemi’s Beach and Hotel 3*

Kalemi’s Beach and Hotel 3*

 
(0 Оцени)

КАЛЕМИС-САРАНДА      

 

 

Саранда (албански: Sarandë; италијански: Santi Quaranta; грчки: Άγιοι Σαράντα) — град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Тој е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф или Керкира. Во градот живеат околу 50.000 жители, а има и бројно етничко грчко население.
Во последните години градот брзо се развива а особено туризмот. Името Саранда потекнува од грчкиот збор -Σαράντα , што значи четириесет и се однесува на 40-те ерменски војници кои што не сакаа да се одречат од Христа.
По наредба на кралот Лициниј, оставени се на немилост да умрат од студ.
Официјална валута е „лек “, не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е соодносот со македонскиот денар.

 

Kalemi’s Beach and Hotel 3*, Сместен е само на неколку чекори од првиатна плажа во склад на хотелот и на околу 1,3 км од центарот на градот Саранда.  Секоја соба е климатизирана и има ТВ ,современо купатило опремено со када или туш.

Достапна е и услугата rent a car.

Хотелот нуди прекрасно мени на храна каде што може да  вкусите традиционална грчка храна.

Замокот Лекуриши e оддалечен околу 5 км од каде што може да уживате во панорамскиот поглед на Саранда.

Ксамил е оддалечен на околу 15 км.

Националниот парк Бутринт ,заштитен од УНЕСКО и неговиот антички град се наоѓа на оддалеченост од околу 20 км.

Хотел Калеми е оддалечен околу 1 км од Фери пристаништето и главната автобуска станица.

До аеродромот -Крф може да се стигне со 1 час возење со траект од пристаништето на Саранда.

 

-10% ПОПУСТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ И 50% УПЛАТЕНИ ДО 10.06.2021

Термин Ноќ 1/2

приземје

1/2

без поглед

1/2

поглед море

1/3

без поглед

1/3

поглед море

1/4

поглед море

28.05-04.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
04.06-11.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
11.06-18.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
18.06-25.06.2021 7 161€ 161€ 181€ 161€ 181€ 181€
25.06-02.07.2021 7 161€ 161€ 181€ 161€ 181€ 181€
02.07-09.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
09.07-16.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
16.07-23.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
23.07-30.07.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
30.07-06.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
06.08-13.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
13.08-20.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
20.08-27.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
27.08-03.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
03.09-10.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
10.09-17.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
17.09-24.09.2021 7 121€ 121€ 131€ 121€ 131€ 131€
24.09-01.10.2021 7 121€ 121€ 131€ 121€ 131€ 131€

*Дадените цени се по лице за 7 ноќевања и минимум 2 лица во соба.

Во цената е вклученo:

 • Туристичка такса
 • Доручек
 • Паркинг
 • Две лежалки + чадор

 

Доплати:

 • Дете од 0-5 годбесплатно
 • Дете од 0-14 год-12€ (МАЈ/СЕП) 17€ (ЈУНИ/ЈУЛИ/АВГУСТ)
 • Лице + 14 год- плаќа по цена на возрасен зависно од типот на соба.

 

Опис на соба:

Секоја соба е опремена со клима, фрижидер, ТВ, тоалет ,пешкири, течен сапун.

Собите се чистат секој ден, пешкирите се менуваат на секои два дена, постелнината се менува на секои три дена.

 

Тип на соба Кат Со поглед Без поглед
Двокреветна I- кат Соба бр.  2 Соба бр. 6
Двокреветна II –  кат û     Соба бр. 6-В
Трокреветна приземје û    Соба бр. 0
Трокреветна I – кат Соба бр. 1,3,7,8 Соба бр. 4,5
Трокреветна II – кат Соба бр. 7-В, 8-В Соба бр. 4-В, 5-В
Четворокреветна II – кат Соба бр.  3-В û   

 

Во близина на Хотел Kalemi’s Beach:

 • Supermarket alfa 2 – 29 км
 • Restorant Kalaja e Lekuresit – 2.88км
 • Carrefour Market – 0.44 км
 • Demi Beach Bar – 1.80км
 • Bar Restaurant Limani – 1.37 км

 

Цена за превоз од Битола за Албанија:

 • Битола (Автобуска сраница Транскоп на перон)/ Прилеп (бензинска пумпа Luk Oil)- 50 по лице.
 • Битола-Саранда-50€
 • Битола-Ксамил-50€
 • Деца од 02-11,99год. -10€ од цената на возрасен.
 • Доплата за трансфер од Кичево + 10€

 

Цена за превоз од Скопје за Албанија:

 • Скопје (Дрводекор)/Велес (бензинска пумпа,мотел Македонија)- Трансфер до Битола
 • Скопје-Саранда-50 €
 • Скопје- Ксамил-50 €
 • Штип + 10 € доплата за трансфер до Велес
 • Кавадарци (Б.п Макпетрол, Дреново)- 50 € по лице
 • Деца од 02-11,99год. -10€ од цената на возрасен.

 

 • Вклучено
  Паркинг
  Појадок
 • Не е вклучено
  All inclusive
  Детско катче
  Интернет
  Сауна
  Фитнес

Локација

0.0
Рејтинг 0
Комфорт 0
Појадок 0
Услуга 0
Хотел 0

Оставете коментар

You don't have permission to register