Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Следете не
ГОРЕ

Нови Сад – 8ми Март

Нови Сад – 8ми Март

 
(0 Оцени)

НОВИ САД,СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ со посета на ТЕМИШВАР и БЕЛГРАД

Нови Сад е втор по големина град во Србија, по Белград, значаен историски културен економски центар на Србмина градија.Град кој не случајно ги носи двeте титули како Европска престолнина на младите во 2019 и Европска престолнина на културата за 2021.Тој плени со својата архитектура историја и позитивна енегија. Нови Сад се наоѓа на границата помеѓу регионите Бачка и Срем, на брегот на реката Дунав и каналот Дунав-Тиса-Дунав, притоа гледајќи на северните падини на планината Фрушка Гора, познат по Петроварадинската тврдина.

Темишвар е град во Романија. Тој е најголем град во Банат. градот кој го нарекуваат „Мала Виена“ токму заради тоа што долго време бил под Хабзбуршка власт и целата архитектура и амбиентот потсетуваат на стариот дел на Виена. Во поновата историја пак градот е познат и по тоа што токму тука на 16. декември 1989 година започнале протестите кои и претходеле на Револуцијата, а подоцна и на падот на режимот на комунистичкиот диктатор Николае Чаушеску.

Белград е главен град и најголем град во Србија. Градот се наоѓа на устието на реките Сава и Дунав во централна северна Србија, на местото каде штоПанонската Низина се сретнува со Балканскиот Полуостров. Тој е најголемиот град на територијата на поранешна Југославија и по бројот на жители е четврт во Југоисточна Европа, по Истанбул,Атина, и Букурешт

Прв ден 07.03.2024 (Четврток)

Поаѓање во 23:30 ч, преку граничниот премин Табановце со попатни одмори.

Втор ден 08.03.2024 (Петок)

Пристигнување во Сремски Карловци кратка обиколка на градот кој е познат по своето вино.Посета на Патријаршијата црквата св.Никола фонтаната Четири Лава и Карловачката гимназија.

Потоа се продолжува кон Нови Сад – разгледување на градот со локален водич. Посета на Петро- Варадинската тврдина која се наоѓа на 120 хектари површина со безброј подземни тунели чии темели се поставени во 17 век а изградбата траела 88 години .Ремек дело на тврдината е пијаниот часовник кој гордо стои на тврдината. Посетата продожува по улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква. Слободно време . Смесување во хотел. Можност за факултативна вечера на Салаш.Ноќевање.

Трет ден. 09.03.2024 (Сабота)

Појадок. Факултативен целодневен излет до Темишвар Романија. Пристигнување во Темишвар, Организиран разглед на градот: Плоштадот на Победата каде се наоѓаат Операта и Националниот Театар, Соборната Романска црква на Банатската Митрополија, Споменикот на волчицата која ги дои Ромул и Рем-подарок од градот Рим. Посета на Плоштадот на единството каде се наоѓаат Римокатоличката катедрална црква, Барокната Палата, како и Српската православна Соборна Црква во која се наоѓа вреден иконостас .Слободно време за шопинг.

Враќање во Нови Сад. Пристигнување во вечерните часови. Ноќевање.

Четврти ден 10.03.2024 (Недела)

Појадок и одјавување од хотелот. Поаѓање за Белград, разглед на градот со локален водич: храмот Св. Сава, плоштадите Теразије, Славија, булеварот и плоштадот на Револуцијата, тврдината Калемегдан каде ќе се посетат Римскиот бунар, Воениот музеј, Споменикот на победникот. Можност за факултативно крстарење со сплав по Сава и Дунав. . Попладнето поаѓање за Македонија, ноќно возење со попатни паузи.

Петти ден 11.03.2024 (Понеделник)

Пристигнување во Македонија во раните утрински(ноќни) часови.

Цена на аражманот:

За уплата до 31.01.2024 – 119 евра(7.380ден)

Редовна цена – 149 евра(9.240ден)

Во цената на аранжманот е вклучено:

  • Превоз на наведената релација со високо туристички автобус,
  • 2 Ноќевања со појадок во Хотел во Нови Сад,
  • Пешачки разглед со локален водич на Сремски Карловци и Нови Сад,
  • Профисионален туристички придружник,
  • Организација и реализација на патувањето,
  • Туристичка такса.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Целодневен излет до Темишвар -Романија 30 евра(миниум 35 патници),
  • Пешачки разглед со локален водич на Белград 10 евра(задолжителна доплата),
  • Вечера на традиционален Салаш(дополнително цена),
  • Здраствено патничко осигурување (задолжително) 200 ден.

 

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници;

Доколку не се оствари реализација за минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред поаѓање;

Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;

Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;

Патувањето до Нови Сад може да се реализира и со лична карта пасошот е потребен за факултативната посета на Темишвар.

Пасошот мора да има важност минимум 90 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;

Уплата исклучиво во денари.

Локација

0.0
Рејтинг 0
Комфорт 0
Појадок 0
Услуга 0
Хотел 0

Оставете коментар

You don't have permission to register